A gyermekszegénység visszaszorítására, megelőzésére és a szegény családban élő gyermekek, a tartós rászorultságban élők számának csökkentésére fókuszál az integrált térségi gyermekprogramokat támogató, 15 milliárd forint összértékű kiemelt pályázat, amelynek beadási határideje július közepe.

Erről Czibere Károly, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára számolt be sajtótájékoztatón, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Szerencsen.

Közölte, hogy az ország 31 leghátrányosabb helyzetű járásának gyermekjóléti központja és az azokat fenntartó önkormányzatok pályázhatnak. A nyertes pályázók 350 és 500 millió forint közötti vissza nem térítendő támogatásban részesülnek.

Emlékeztetett arra, hogy 2007 és 2013 között már volt egy hasonló program, akkor 23 hátrányos helyzetű kistérségben sikerült olyan együttműködéseket kialakítani, olyan szolgáltatásokat kiépíteni, amelyekre eddig nem volt példa. Az a program 42 ezer gyermekhez jutott el.

Hozzátette, hogy a helyi igényekre és szükségletekre reagálva a mostani pályázati felhívás keretében megvalósuló fejlesztések átfogó célja a korábbi időszakban indított integrált térségi gyermekprogramok továbbfejlesztése, kiterjesztése, az, hogy ezek minden rászorulóhoz eljussanak.

Megjegyezte azt is, hogy helyben nem tud egy-egy ágazat a saját ellátórendszerén keresztül eredményeket hozni, együttműködésre van szükség egyebek mellett a szociális, a gyermekjóléti, a lakhatási, a közösségszervezési, az egészségügyi területen.

Kiemelte, hogy ez a program is az együttműködésre épül. A cél az, hogy a hátrányos helyzet továbbörökítésének „ördögi körét nagyon gyorsan, minél korábbi életszakaszban meg tudjuk törni”.

Elmondta azt is, hogy a most meghirdetett program hozzájárul a gyermekeket sújtó nélkülözés mérsékléséhez, az iskolaérett gyerekek arányának növeléséhez és az iskolai hiányzások, valamint a köznevelési intézményekből való lemorzsolódás arányának csökkentéséhez. Segíti továbbá a gyerekek továbbtanulási mutatóinak javulását, az egészségtudatos életmód elterjesztését, a helyi közösségek kialakítását, a korábbi hátrányos helyzetű térségek integrált gyermekprogramjainak, valamint szakmai, módszertani támogatásának folytatását és bővítését.

Szólt arról is, hogy ennek a programnak fontos eleme a területi kiegyenlítődés és a fenntarthatóság, a helyi életminőség javítása, az, hogy a hátrányos helyzetű gyermekeket és családjukat visszaillessze „a helyi társadalom erős kötőszövetébe”.

(forrás: kormany.hu, MTI)